T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / KADIKÖY - Erenköy Kız Anadolu Lisesi

Erenköy Kız Anadolu Lisesi

Telefon
0216 355 23 06
Belgegeçer
0216 386 82 84
WEB
http://ekal.meb.k12.tr
Adres
Ömer Paşa Sok. No 82 Erenköy/KADIKÖY
Vizyon
Biz, ülkemizin çağdaş geleceğinin planlanmasında katkı sağlayan bireylerin yetiştiği lider bir kurum olmak için varız.
Misyon
Biz, öğrencilerimizi ; Yenilikçi yaklaşımlarla hareket ederek, insani değerlere saygılı, çağdaş, kendini gerçekleştirmiş farkındalığı olan, toplumsal sorunlara duyarlı, bilimsel gelişimlere açık bireyler olarak yetiştirip üst öğrenim programlarına hazırlarız.
Başarılar
Cumhuriyet kurulmadan önce Türk Kadınının aydınlanmasına ışık tutan birkaç okuldan biridir Erenköy Kız Lisesi... Kadıköyün en köklü okullarından Erenköy Kız Lisesinin kuruluş tarihi 1911´dir. O Yıl Numune Mektebi adıyla Rıdvan Paşa köşkünde açılan okul 1916 yılında Erenköy İnas Sultanisi yani kız lisesi olarak öğrenime başlamıştır. Erenköy,Çamlıca,ve Kandilli´deki okulların birer kız lisesine dönüşmesinden sonra, Erenköy Mektep Binası son sahibi olan Mabeyinci Faik Beyden 7500 altına satın alınarak Maarife verilir.Mabeyinci Faik Bey Tütüncü Mehmet Halis Beyin ortağı olup,Türkiyenin ilk arsa ve bina spekülatörlerindendir.Yatakhane binası olan Topcu Reisi Hacı Hüseyin Paşa Köşkü de Maarif Vekilliği tarafından son sahibi Beşinci Murat´ın kızlarından Hatice Sultan dan satın alınarak, Okulun yatılı kısmı genişletilmiştir. 1945 yılının 22 Şubat gecesi binanın yanması üzerine çok dağınık bir alan içinde öğretime devam eden lise 1954-1955 yılında şimdiki binasında öğrenime başladı. 1977 de okulumuza bir bina daha eklenmiştir. 1990 Eylül ayında okulun çok geniş bir alanı kapsayan bahçesinde yer alan yatılı bölüm binası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak eğitime açılmıştır. Erenköy Kız Lisesi´nin ülkemizin tarihi misyonu olan güzide okullarından biri olartak Osmanlı Devleti eğitim tarihinde kızların eğitiminde oynadığı rol ve üstlendiği misyon çok önemlidir. 1911 yılından itibaren o dönemde Osmanlı Devleti sınırları içinde olan Libya, Tunus, Şam, Makedonya, Balkanlar vb. bir çok bölgeden kız çocukları Erenköy Kız Lisesinde yatılı olarak öğrenim görmüşler ve Cumhuriyetin ilanından sonra Erenköy Kız Lisesinde öğrenim gören bu kızlar Türkiye Cumhuriyeti´nin doktor, mimar, mühendis, diş hekimi vb her alanda ilk ve en başarılı kadın temsilcileri olmuşlardır. Erenköy Kız Anadolu Lisesi tarihinden devraldığı bu mirasla 21. yüzyılda ülkemizin yeni yönetim sistemi ve Yeni Türkiye hedeflerine yöneldiği bu dönemde Türk Milii Eğitiminin amaçları ve hedefleri doğrultusunda Yeni Türkiye´nin bilge nesillerini yetiştiren okullarından biri olmaya devam etmektedir. Erenköy Kız Anadolu Lisesi olarak hedefimiz kızlarımızı aynı zamanda bu ülkenin gelecek nesillerini yetiştirecek anne adayları olduğu bilinci ve duyarlılığı ile akademik bilgi ile öğretim hayatına hazırlarken , ahlaki, milli, ve manevi değerler konusunda da yetiştirmekitr.
Öğretmen :70
Rehber Öğretmen :0
Öğrenci :907
Derslik :33
Müzik Sınıfı :0
Resim Sınıfı :0
BT Sınıfı :2
Misafirhane :0
Kütüphane :1
Fen Labaratuarı :3
Hazırlık Sınıfı :0
Konferans Salonu :1
Atölye-İşlik :0
Spor Salonu :1
Öğretim Şekli :Normal
Yemekhane :0
Kantin :0
Revir:0
Bahçe :0
Saatler
DERS BAŞLAMA :08:00 DERS BİTİŞ :15:10
Isınma
Doğalgaz
Bağlantı
ADSL (1 Mbit)
Yabancı Dil
İNGİLİZCE ALMANCA
Lojman
0 -
Ulaşım
Servis Bilgisi
Yerleşim Yeri
İl/İlçe Merkezine Uzaklık
Okulumuz Kadıköy İlçesinin Erenköy Mahallesindedir. İlçe Merkezine uzaklığı ulaşım araçları(minibüs, otobüs, tren vb.) ile 10 dakikadır.
Kontenjan Bilgileri
Sportif Etkinlikler
Voleybol, basketbol, futsal, kros, atletizm, wushu, badninton, okçuluk
Bilimsel Etkinlikler
bilim insanları okulumda projesi, TÜĞBİTAK 4006 Bilim Fuarı
Proje Çalışmaları
Erasmus+, e-twinning ve TÜBİTAK Projeleri
Yurtdışı Proje Faaliyetleri
Yurt dışı kardeş okul projeleri, bilimsel geziler
Yazdır